Slide background

„Len vďaka chorobe

poznáme cenu zdravia.“

Herakleitos

Rameno

Ľakeť

Zápästie & Ruka

Bedro

Koleno

Členok & Noha

Chrbtica

Preťažujete často lakeť??

Dlhodobé alebo opakované preťažovanie lakťového kĺbu sa môže stať príčinou aj bolestivého zápalu svalových úponov.

Môžu byť 2 typy:

  • tenisový lakeť (laterálna epikondylitída) – postihuje úpony svalov na vonkajšej strane lakťa, tzv. extenzory (vystierače)
  • golfový lakeť (mediálna epikondylitída) – postihuje úpony na vnútornej strane lakťa, tzv. flexory ( ohýbače)

Vznik a príznaky

Pri atypickom pohybe a natrhnutí úponu svalov na vnútornej alebo vonkajšej strane kosti pažnej. Typickým mechanizmom je trhanie trávy, zdvíhanie bremien. Opakujúce monotónne pohyby s preťažovaním končatiny, pri ktorých sú poškodzované úpony svalov, a dochádza k vzniku mikrotrhliniek. Poškodenie sa hojí jazvou –ak nieje dodržaný dostatočný kľudový režim vznikajú bolestivé jazvy. Jedná sa o postihnutie, ktoré nieje typické len u tenistov, ale i u iných športovcov, i nešportovcov ( práca za PC, hra na hudobné nástroje, pri strese). Typické sú bolesti vnútorného alebo vonkajšieho dolného konca kosti pažnej, obmedzenie svalovej sily pri ohnutí prstov a zápästia.

Terapia

Pri akútnom postihnutí je vhodná fixácia končatiny na dobu 4-6 týždňov s následnou rehabilitáciou. K zmenšeniu opuchu, bolesti a zápalu používame nesteroidné antireumatiká.U chronických stavoch má dobrý efekt obstrek kortikoidom do bolestivej oblasti, následná fyzikálna rehabilitácia. Nutná je zmena stereotypu, ktorý vyvoláva bolesti a špeciálna ortéza .Pri pretrvávaní ťažkostí je možné operačné riešenie v lokálnej anestézii s pooperačnou fixáciou končatiny a následnou rehabilitáciou.